Strona główna

K-dron niezwykła bryła:

K-dron opracowany w 1985 r. a opatentowany w 1987 w USA, to dzieło Polaka Janusza Kapusty.

Urodzony w 1951 r. Janusz Kapusta to scenograf, filozof i plastyk. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a następnie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował również filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.  Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Zajmuje się ilustracją prasową. Publikował swoje rysunki m.in. w “Szpilkach” i “Radarze”, a także w prasie francuskiej i niemieckiej. W USA jego prace ukazują się w “The New York Times”, “The Wall Street Journal”, “The Washington Post”.  Od 15 lat regularnie współpracuje  z "Rzeczpospolitą". Uprawia także scenografię teatralną, ilustrował książki, odkrył nowe zasady złotego podziału, ale przede wszystkim poświęcił się propagowaniu swojego największego odkrycia, czyli K-dronu.

K-dron to jedenastościenna bryła geometryczna. Dwa k-drony złożone ze sobą dają sześcian.

Dlaczego nazwa K-dron?  - Bryła ma jedenaście ścian, a 11 litera alfabetu łacińskiego to K, końcówka dron pochodzi od greckiego słowa edron – ściana.

Ta jedenastościenna bryła, ma wiele kombinacji, jak i zastosowań:  jako wykładzina na fasadach budowli, jako struktura dachowa, jako gra czy jako odwzorowanie powierzchni ziemi.  Ma niezwykłe własności optyczne, akustyczne i strukturalne.  Pozwala to na szeroki  zakres zastosowań w budownictwie, wystawiennictwie,  meblarstwie,  produkcji zabawek bądź też opakowań.  Pierwszy budynek z elementów k-dronowych powstał  w Hollywood w roku 1995. W Las Vegas wzniesiono natomiast znane z MTV studio.

     

k-glass block

 

K-drony złożone ze sobą w większej ilości dają ciekawe układy przestrzenne. Padające na nie światło odbija się dając ciekawe efekty wizualne. Tę własność wykorzystano w kołpakach kół samochodowych. Dzięki zamieszczeniu na nich powierzchni k-dronowej kierowca innego samochodu jadącego w kierunku prostopadłym do niego dostrzega w reflektorach jego koła szybciej, niż przy zastosowaniu normalnych kołpaków.

http://podkarpacka.iarp.pl/?p=1223  

http://www.interklasa.pl/pabich/s5e.htm

http://www.k-dron.com