Akademia - zakończenie roku szkolnego 2010/2011

galeria

Uroczyste pożegnanie ABSOLWENTÓW 2010/2011

W czerwcu przyszła pora na pożegnania. Nasi absolwenci, wychowankowie pani Grażyny Michalskiej, odebrali z rąk pani Dyrektor Małgorzaty Pietrzak nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia sportowe, artystyczne i edukacyjne. Przygotowana przez uczniów część artystyczna wywołała uśmiech, nostalgię i niejednokrotnie łzy u rodziców, nauczycieli a nawet u nich samych.  Mottem uroczystości były słowa:

Chciałbym kiedyś tu powrócić,

chciałbym kiedyś tu zapukać,

porozglądać się dokoła,

by dzisiejszy dzień odszukać.

galeria

XII Konkurs Plastyczny Domu Bretanii

"A to jest dla mnie Francja właśnie..."

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z województwa wielkopolskiego.

Na konkurs zgłoszono 183 prace, w tym: 112 prac ze szkół podstawowych, 43 z gimnazjum i 28 ze szkół średnich

Jury w składzie: Ewa Małecka (artysta plastyk), Mariola Samulska-Musiał (Dyrektor Domu Bretanii, Elżbieta Sokołowska (Dział Kultury Domu Bretanii) podkreśla wysoki poziom tegorocznych prac

Wśród laureatów konkursu były dwie uczennice Szkoły Podstawowej w Bieganowie:

Adrianna Antkowiak  kl. VI  i  Klaudia Musielewska kl. VI.

Nagrody zostały wręczone przez organizatorów Konkursu 20 lipca 2011 r. w Domu Bretanii , gdzie zorganizowano wystawę najpiękniejszych prac.

Uczennice przygotowały prace pod kierunkiem plastyka Pani Renaty Sarbinowskiej.

więcej

galeria

Festyn rodzinny - regionalny cykl spartakiad na sportowo

i rodzinnie z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka

galeria

Dzień dziecka

Dnia 1 czerwca w ramach podsumowania projektu „Trzymaj formę” uczniowie klas IV-VI brali udział w podchodach edukacyjno-sportowych. Pani Ewa Pocztarek i pani Grażyna Michalska, opracowały trasę i treść zadań do wykonania. Zabawa rozpoczęła się już na boisku szkolnym, gdzie uczniowie podzieleni na trzy grupy, wykonali pierwsze zadania. Trasa podchodów prowadziła do parku w Zielińcu. Uczniowie szukali listów ukrytych w drzewach, pod kamieniami, w norkach, na płotach i rozwiązywali ciekawe zadania matematyczne, przyrodnicze i polonistyczne. Po wykonaniu wszystkich zadań dotarli do sklepu w centrum wsi, gdzie czekał na wszystkich skarb-niespodzianka. Ostatni etap podchodów zaprowadził poszczególne grupy do parku. Tam uczniowie wykonali ostatnie zadania, między innymi musieli dopasować nazwiska nauczycieli do ich zdjęć z dzieciństwa. W drodze powrotnej nieoczekiwanie zmieniała się pogoda i z pięknego słonecznego nieba nagle lunął deszcz. Wszyscy uczestnicy zabawy dotarli do szkoły przemoczeni do „suchej nitki”, ale z uśmiechem na twarzach.

Równocześnie na boisku szkolnym odbyły się zawody sportowe dla uczniów młodszych.

galeria

SZKOLNE WYCIECZKI W ROKU SZKOLNYM 2010/2011

Rogalin - Kórnik

Dnia 24 maja o godz. 8.30 na wycieczkę wyjechały dzieci z klas 0 - II. Maluchy zwiedziły Kórnik, a w nim zamek i piękny park. W parku miały okazję zobaczyć egzotyczne rośliny, kwitnące magnolie i różaneczniki. Następnie uczestnicy wycieczki odbyli rejs statkiem dookoła jeziora. Kolejnym miastem, które znalazło się w programie wycieczki był Rogalin. Dzieci obejrzały park i słynne dęby rogalińskie. Ostatnią atrakcję tego dnia był film 3D "Gnomeo i Julia" w Kineapolis.

galeria

Tropical Island

Uczniowie czwartej klasy spędzili

galeria

Oćwieka

galeria

Kobylnica

galeria

Rajd Reymontowski

galeria

Dzień kobiet

galeria

Projekty edukacyjne

INSTRUKCJA

galeria

PRZYRODA POD CHMURKĄ

galeria

Szkoła bez przemocy

galeria

 

Bądźmy zdrowi

galeria

POGODYNKA

galeria

TVSAT

galeria

 

 

Dnia 18 lutego, w godzinach przedpołudniowych, w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci. Ten dzień był wyjątkowy, bo wszyscy mali uczestnicy mogli poczuć się, jak bohaterowie świata bajek i przygód. Nie zabrakło księżniczek, wróżek i spidermenów. Na uczestników karnawałowego szaleństwa czekały liczne zabawy, tańce i konkursy przygotowane przez wychowawców i rodziców.

Popołudniu tego samego dnia  starsi uczniowie mieli okazję do zabawy. Tym razem królowała dobra muzyka i wiele konkurencji konkursowych. W przygotowanie obu imprez aktywnie włączyli się rodzice. Bardzo im za to dziękujemy.

galeria

Dzień Seniora

By tradycji stało się za dość dnia 11.01.2011 r. odbył się w naszej szkole Dzień Seniora, na który zostali zaproszeni wszyscy seniorzy z naszej gminy. Na wstępie uczniowie przedstawili krótką część artystyczną, po czym zaproszeni goście otrzymali laurki i słodki poczęstunek. Następnie czas umilał wszystkim zespół Pana Adamskiego. Było bardzo przyjemnie. Wszyscy byli ogromnie zadowoleni.

galeria

Kiermasz świąteczny. Podsumowanie projektów edukacyjnych.

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, dokładnie 19 grudnia 2010 roku, uczniowie i nauczyciela naszej szkoły brali udział w imprezie organizowanej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Młodych Wielkopolan. Głównym celem tego spotkania było podsumowanie projektów edukacyjnych realizowanych na terenie naszej szkoły oraz  kiermasz świąteczny przygotowany przez panie Renatę Sarbinowską, Joannę Michalak i Ewę Pocztarek. Część artystyczną przygotowały panie Lilianna Wolna i Iwona Śmigielska- Hyżyk a przedstawili uczniowie klas IV-VI.

Pan poseł Tomaszewski i pani sołtys A. Frąckowiak rozdali certyfikaty wszystkim uczestnikom warsztatów z języka angielskiego prowadzonych przez panią Ewę Pocztarek, warsztatów florystycznych przygotowanych przez panią Renatę Sarbinowską, warsztatów tanecznych prowadzonych przez pana Zjeżdżałkę. Dzień wcześniej certyfikaty odebrały osoby, które brały udział w zajęciach z obsługi komputera I i II stopnia prowadzonych przez panią Grażynę Michalską. Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki od Mikołajów.

galeria

Konkurs - MAGICZNY STROIK

Jak co roku uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w świątecznym konkursie plastycznym. Tym razem zadanie polegało na wykonaniu ciekawego stroiku  świątecznego. Do konkursu zgłosiło się wielu uczniów. Komisja konkursowa w składzie pani Renata Sarbinowska i pani Joanna Michalak przyjrzała się uważnie wszystkim pracom i przyznała:

I miejsce - Jakubowi Orylskiemu z zerówki

II miejsce - Nikoli Szady z zerówki

III miejsce - Klaudii Musielewskiej z VI klasy

oraz wyróżnienia dla pozostałych uczestników.

 

 

 

galeria

O tytuł szkolnego mistrza matematyki w dziedzinie rachunków pamięciowych walczyli wszyscy uczniowie klas III - VI. Do finału zakwalifikowało się tylko czworo uczniów, którzy ostatecznie zajęli następujące pozycje:

 miejsce - Roksana Samsik - klasa VI

II miejsce - Klaudia Musielewska - klasa VI

III miejsce : Agnieszka Swędrowska - klasa IV  i  Klaudiusz Szklarkowski - klasa III

Nasze Gratulacje!

 

 

galeria

Pewnego grudniowego dnia do drzwi najmłodszych uczniów zapukał przesympatyczny, starszy pan z siwą, długą brodą. Ubrany był w czerwony płaszcz i czerwoną czapkę. Przyniósł ze sobą wielki wór z prezentami. Dzieci przywitały go radosnym okrzykiem:

 "Witaj Święty Mikołaju"

 

 

 

 

 

 

galeria

HALLOWEEN’OWO   I    ANDRZEJKOWO          

W RYTMIE DISCO!

W naszym szkolnym kalendarzu listopad to miesiąc, w którym celebrujemy nie tylko Święto Niepodległości, ale również bawimy sie przydźwiękach skocznej muzyki, przebieramy sie, wróżymy i przepowiadamy przyszłość. Na początku listopada bawimy się na „HALLOWEEN PARTY”, a pod koniec zbieramy sie na „ANDRZEJKOWYCH WRÓŻBACH”.

W tym roku szkolnym na Halloween’owe Party zjechało sie mnóstwo czarownic, była mumia, Hrabia Drakula oraz inne straszydełka. Bawiliśmy się przednio – były “apple on a string”, “drinking black cats” and “funny balloons”. Na andrzejkowym wieczorze tanecznym dominowały wróżby, przepowiednie, szczęśliwe kwiatki oraz numerki. Nie zabrakło także wędrujących butów oraz skocznej, dyskotekowej muzyki.

Ciekawe, czy spełnią sie nasze andrzejkowe przepowiednie.

Hm… zobaczymy!

galeria

Wojewódzkie konkursy przedmiotowe

Dnia 26 listopada 2010 r. przeprowadzono szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno - Przyrodniczego. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się:

Klaudia Musielewska

Roksana Samsik

Dnia 10 grudnia 2010 r. przeprowadzono szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego.

Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Klaudia Musielewska

Gratulujemy!

                   "RODEM WARSZAWIANIN, SERCEM POLAK,

               A TALENTEM ŚWIATA OBYWATEL"

 

Rok 2010, decyzją Sejmu RP, ogłoszony został Rokiem Chopina w związku z przypadającą w tymże roku 200-setną rocznicą urodzin artysty. Aby uczcić tę okrągłą rocznicę postanowiliśmy zorganizować zajęcia artystyczne i edukacyjne skierowane przede wszystkim do uczniów naszej szkoły, aby przybliżyć młodemu pokoleniu postać Wielkiego Polaka - Fryderyka Chopina. "RODEM WARSZAWIANIN, SERCEM POLAK, A TALENTEM ŚWIATA OBYWATEL" to było przewodnie motto naszych działań.

W ramach zajęć edukacyjnych odbyły się lekcje poświęcone życiu i twórczości F. Chopina, w szkolnej bibliotece uczniowie wyszukiwali informacji dotyczących tego wielkiego kompozytora oraz przygotowywali się do konkursu na temat życia i twórczości F. Chopina. W szkolnej gazetce "Bieganinka" ukazał się artykuł przybliżający postać i twórczość Chopina, a szkolny korytarz zdobiła gazetka poświęcona temu Polakowi.        Z okazji Dnia Seniora, który odbył się pod hasłem: "Wiosenne spotkanie z Babcią i Dziadkiem", uczniowie klasy I przygotowali montaż słowno muzyczny, w którym zaprezentowali poezję poświęconą Chopinowi na tle utworów tego kompozytora.

W maju 2010r. uczniowie klas IV - VI wzięli udział w wycieczce "Szlakiem Fryderyka Chopina" i odwiedzili miejsca, w których przebywał Chopin. W Szafarni (koło Golubia - Dobrzynia) nasi uczniowie mieli niewątpliwą przyjemność wysłuchać koncertu i "na żywo" zapoznać się z pięknem twórczości Chopina.

W ramach Roku Chopinowskiego w naszej szkole odbył się "TYDZIEŃ CHOPINOWSKI", w czasie którego nasi uczniowie słuchali muzyki, malowali na zajęciach plastycznych utworów kompozytora, rysowali jego portret oraz przygotowywali sie do konkursu. Podsumowaniem Tygodnia Chopinowskiego był oczywiście "Dzień Chopinowski", w czasie którego odbył się turniej wiedzy o Chopinie, prezentacja multimedialna na temat jego życia i twórczości oraz podsumowanie konkursu na najciekawszy album przybliżający twórczość i postać Chopina. Uczniowie również obejrzeli fragmenty filmu "Chopin".

 Sądzimy, ze podjęte przez nas działania przybliżyły naszym uczniom postać tego polskiego kompozytora.

galeria

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Gdy padnie słowo ''Ojczyzna''-
Wierny odpowie głos,
I odmłodnieje siwizna,
I odmłodnieje los.
Nad Wisłą burza zawisła,
W burzy młodnieje śpiew,
Woda w Wiśle nie wyschła;
W żyłach nie wyschła krew.

Jan Brzechwa

 

Dnia 10.11.2010 w sali środowiskowej w Zielińcu, odbyła się uroczysta Wieczornica z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. W uroczystości wzięli udział: pan Dionizy Jaśniewicz  - Starosta Powiatu Wrzesińskiego, Radni Powiatu - pani Teresa Waszak, pan Eugeniusz Plewiński, pan Józef Szafarek oraz  Wójt Gminy Kołaczkowo – pan Wojciech Majchrzak. Przed uroczystością młodzież szkolna oraz przedstawiciele społeczności lokalnej  złożyli kwiaty na grobie Poległych za Ojczyznę na cmentarzu w Zielińcu. Uroczystość odbyła się przy współudziale mieszkańców Zielińca, w tym sołtysa wsi  pana Romana Graczyka, pana Eugeniusza Pacyńskiego oraz uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Bieganowie.

Wieczornicę uświetnił występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bieganowie przygotowanych pod kierunkiem: Joanny Michalak, Lilianny Wolnej, Ewy Pocztarek, Renaty Sarbinowskiej, Jolanty Królikowskiej. Na scenie pojawili się zaborcy – Rosja, Prusy i Austria oraz Tadeusz Rejtan. Dzieci ukazały wydarzenie z naszej najbliższej miejscowości Wrześni - germanizację w szkołach. Po polu bitwy przechadzała się śmierć – zbierając swoje ,,żniwo”. Wszystko po to,  by ,, Po latach wstała Polska”, gdyż pod takim hasłem przewodnim odbywało się  przedstawienie.  Piękne i wzruszające pieśni patriotyczne (w tym ,,Modlitwa obozowa”, ,, Rota”) wywołały wśród zgromadzonych zadumę i refleksję, a niejednokrotnie w oczach zebranych pojawiły się łzy.

Na zakończenie wszyscy zasiedli do wspólnej biesiady śpiewając wspólnie pieśni patriotyczne.

Społeczność szkolna upamiętniła Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości w czasie mszy świętej,      sprawowanej za Ojczyznę dla mieszkańców wsi Bieganowo tego samego dnia rano.

galeria

Europa łączy nas

Dnia 20 października dziesięcioosobowy zespół naszej szkoły wziął udział w międzyszkolnym konkursie „EUROPA ŁĄCZY NAS”, którego organizatorem była Fundacja Dzieci Wrzesińskich oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6  we Wrześni. Pełni entuzjazmu w składzie: Patrycja Wawrzyniak, Roksana Samsik, Aleksandra Frąckowiak, Krzysztof Marciniak, Klaudia Musielewska, Michał Szewczak, Jędrzej Musielewski, Szymon Wawrzyn, Kacper Woźniak oraz Sebastian Gałka pod opieką pani Ewy Pocztarek, wyruszyliśmy do Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni, gdzie zmierzyliśmy się z drużynami z innych szkół. Do „walki” stanęliśmy w następujących konkurencjach: konkursie wiedzy o Europie, konkursie językowym, sztafecie europejskiej, również prezentowaliśmy wybrane państwo Unii Europejskiej – nasz wybór padł na bajecznie kolorową, usłaną tulipanowymi kobiercami Holandię. Nasze zmagania nadzorowało międzyszkolne jury, które punktowało naszą wiedzę o Europie, kompetencje językowe, prezentację multimedialną na temat Holandii, a także sprawność sportową.

W ogólnej punktacji zajęliśmy zaszczytne II miejsce, a nasza koleżanka Roksana Samik w rywalizacji indywidualnej wywalczyła III miejsce w konkursie języka angielskiego. Prezentacja na temat Holandii przygotowana przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pań Grażyny Michalskiej i Ewy Pocztarek zajęła I miejsce. Gratulujemy!

Oby tak dalej!

galeria

 

W dniach od 10 X do 17 X 2010r. uczniowie klasy szóstej pod opieką p. Joanny Michalak, uczestniczyli w realizacji projektu grantu edukacyjnego Starostwa Powiatowego we Wrześni „Polska tożsamość narodowa na styku kultur”.

    galeria

 

W dniach od 20 III do 26 III 2011 r.  uczniowie klasy piątej pod opieką p. Ewa Pocztarek, uczestniczyli w drugiej edycji projektu edukacyjnego Starostwa Powiatowego we Wrześni „Polska tożsamość narodowa na styku kultur”.

galeria

Projekt był realizowany w ramach „Powiatowego Programu Wspierania Edukacji i Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży”. Celem projektu było kreowanie i rozwijanie innowacyjnych form realizacji edukacji w wymiarze pozaszkolnym. Uczestnicy realizowali treści edukacyjne w formie „Zielonej Szkoły” w Dźwirzynie. Główną tematyką projektu klasy szóstej i piątej była „Polska nad Morzem Bałtyckim”.

Uczniowie naszej szkoły mieli szansę zdobyć wiedzę, umiejętności i nowe doświadczenia podczas pobytu w ośrodku wczasowo- wypoczynkowym „Joanna” w nadmorskiej miejscowości Dźwirzyno. Uczestnicy zwiedzili wiele ciekawych zakątków m.in. Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Woliński Park Narodowy. Nie zabrakło codziennych spacerów brzegiem morza. Na uczniów czekało nie tylko wiele obowiązków, ale również mnóstwo atrakcji. Pobyt uprzyjemniały zajęcia rekreacyjne w terenie, kąpiel w basenie, spotkania integracyjne z dziećmi z innych szkół podczas ogniska, dyskotek i wspólnych wycieczek i spotkań. Ogromne wrażenie na uczestnikach wywarła przeprawa promowa, rejs statkiem po Morzu Bałtyckim, zwiedzanie „Alei Gwiazd” w Międzyzdrojach, spacer najszersza plażą wybrzeża w Świnoujściu, wyprawa do Centrum Atrakcji Wojskowych w Kołobrzegu i seans w kinie. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach „zielonej szkoły”.

Poprzez kontakt z przyrodą, krajobrazem oraz kulturą, przeżyli najpiękniejsze lekcje.

 

Dzień Edukacji Narodowej

Jak co roku w naszej szkole odbył się Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość, która przypadła 13 października, tradycyjnie rozpoczęliśmy „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Pietrzak, która powitała zebranych na sali gimnastycznej nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz zgromadzone dzieci. Mówiła o tym, jak ważny jest zawód nauczyciela, o codziennym trudzie jaki pedagodzy i wszyscy pracownicy szkoły wkładają w wychowanie dzieci i młodzieży. Następnie wyróżniła kilkoro pracowników wręczając Nagrody Dyrektora. Uczniowie w następnej kolejności zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem pani Lilianny Wolnej i pani Ewy Pocztarek. Wśród podziękowań i kwiatów znalazł się list, który uczniowie wręczyli na ręce Pani Dyrektor. Po przedstawieniu uczniowie udali się do swoich domów, a wszyscy pracownicy szkoły uczcili swe święto przy filiżance kawy i pysznym cieście

galeria

Dnia 12.10.2010 odbyło się uroczyste otwarcie sali zabaw dla najmłodszych urządzonej w ramach rządowego programu "Radosna szkoła". Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Kołaczkowo Wojciech Majchrzak przy dużym wsparciu tegorocznych pierwszaków, którzy na widok nowej pracowni z zachwytu na chwilę wstrzymali oddech.

 

 

 

 

galeria

Pasowanie pierwszoklasistów

Ślubowanie uczniów pierwszej klasy:

Jestem małym Polakiem
Kocham moją ojczyznę
Pragnę dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły

Przyrzekam być dobrym kolegą
Przyrzekam być przyjacielem zwierząt i roślin

Będę starał się swą nauką i zachowaniem
Sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

ŚLUBUJEMY!!!

    

Dnia 12 października odbyło się w naszej szkole przyjęcie pierwszaków go grona uczniów, czyli tzw. Pasowania na ucznia. Na uroczystość przybyli rodzice osesków oraz zaproszenia goście z Samorządu Gminy Kołaczkowo. Na samym początku pierwszaki przedstawiły krótką część artystyczną, następnie pani Dyrektor Małgorzata Pietrzak pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia. Po tej ceremonii już uczniowie klasy I otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Następnie wszyscy zostali zaproszenia na poczęstunek, po którym uczniowie klas 0-III bawili się przy dźwiękach skocznej muzyki. 

 

galeria   

 

Po co się uczyć ?

Pytają nieraz uczniowie młodzi
Po co właściwie do szkoły chodzić?
Lekcje, zadania na co to komu?
Lepiej w palanta pograć przy domu.
Lew, choć ni dzionka w szkole nie spędził
jest królem zwierząt. Jakoś tam będzie.

 Zupełnie słusznie. Po co się trudzić ma ten,

którego nauka nudzi?
Niech nadaremnie nie traci czasu
tylko od razu biegnie do lasu.
Bez trosk żyć będzie syty ukłonów,
lwa tylko musi przepędzić z tronu.

Jerzy Jesionowski